+90 262 656 29 29 info@kadigilgayrimenkul.com

Taş evler her zaman yüksek bir bütçe ile özel bir konut hissi yaşamak isteyenlere hitap edegelmiştir. Taş, daha önceki bir blog gönderisinde Zenginler İçin Tercih Edilen Yapı Malzemeleri’nde tartıştığımız gibi, birçok kişi tarafından tüm yapı malzemelerinin en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Bu günlerde bir inşaat malzemesi olarak taşın kullanıldığını görmek alışılmadık bir durum çünkü bununla inşa etmek çok maliyetli. Taş pahalıdır; taş ocağı, kesim ve gemidir ve işin yavaş, yetenekli doğası nedeniyle işçilik maliyetleri yüksektir. Peki ya kendi taş evinizi birkaç özel beceri ile çok daha hızlı inşa edebilseydiniz? Ya maliyetleri düşürmek için yerel, düşük değerli malzemeler kullanırsanız? Bir taş evin tüm avantajlarından çok daha azına sahip olacaksınız. Bu, jeopolimer döküm taş evlerin cazibesidir.
Taşla inşa etmenin temel faydalarını özetleyen bu eski ama güzel Ana Dünya Haberleri makalesini buldum – Taşı Tercih Etmek İçin Yedi Neden, Sharon ve Lewis Watson, Kasım / Aralık 1981.

Taş dayanıklıdır, yanmaz, böcek ve haşarat geçirmez ve çürümez. Bazı kütük veya ahşap çerçeveli binalar 50 yıl kadar sonra parçalanma ve çürüme eğilimi gösterirken, iyi inşa edilmiş taş yapılar genellikle yüzyıllarca ayakta kalacaktır. (Stone ayrıca rüzgar, yağmur ve buzun aşınmasına da direnir.) Ateş etmek için bir taş evi kaybetme ihtimaliniz de yok …

Ve – diğer ev sahipleri zaman, para ve uyku ile savaşan termitler, kemirgenler ve ıslak ya da kuru çürüklük kaybedebilirken – geçilmez taş duvarlarınızın arkasında oturabilir ve rahatlayabilirsiniz … komşularınız acımasız kemirgenlerle savaşlarını kaybettikten on yıllar sonra bile ahşap konutlara saldıran deliciler ve ayrıştırıcılar.

Taş çekici ve bakım gerektirmez. Doğal taş o kadar çok şekil, boyut, renk ve dokuya sahiptir ki, bir kaya evin son görünümü yalnızca inşaatçının hayal gücü, cüretkarlığı ve metodik çabasıyla sınırlıdır.

“Kaya yaşamının” bir başka büyük avantajı da – taş eviniz tamamlandığında – daha fazla bakım yapmayı tamamen unutabilmenizdir: Yeniden boyamaya gerek kalmayacak, takılacak pahalı kaplama yok, hava koşulları yok – tamir edilmesi gereken eğilmiş tahtalar, ağaçkakan yok delikler. . . her yıl aynı güzel, renkli taş.

Taş, üstün bir yalıtkan olabilir. Devam eden enerji kriziyle birlikte, pek çok insan yoğun taşa itiraz edebilir çünkü bu, iyi bir yalıtkan malzeme olarak görülmez. Ancak – en azından ılıman iklimlerde – kaya duvarları aslında rahat etmenize yardımcı olacaktır. . . gün içinde yavaş yavaş ısınırken, ardından serin bir akşamın çoğuna sıcaklık yayarlar. Gece soğumuş duvarlar da yapının içini ertesi güne kadar serinletecektir.

Aşırı sıcakta veya soğukta, elbette, bir tür ek yalıtıma sahip olmak işe yarar, ancak bu tür bir hava koşullarına dayanıklılık, diğer duvar malzemelerinden yapılan bir evde de gerekli olacaktır. Ve, kapıların ve pencerelerin etrafındaki tüm çatlakları dikkatlice kapatırsanız, hiçbir şekilde cereyan etmenin o ayağı delemeyeceğine dair iddiaya giremezsiniz – kalın taş ve beton kütlesi!

Taş geleneksel olarak kabul edilebilir. Etrafta nispeten az sayıda taş ev varken, uzun ve başarılı geçmişleri onlara genel bir saygınlık sağlar.

Taş evler muazzam bir yeniden satış değerine sahip olabilir. Bundan ayrılmaya hiç niyetiniz olmayabilir. Bununla birlikte, kişinin hedefleri ve yaşam koşulları bir şekilde değişir ve – eğer satmaya karar verirseniz – taştan inişiniz için size küçük bir servet teklif edilebilir.

Bu makale ve genel olarak tüm harika çalışmaları için Mother Earth News’e özel bir teşekkür ederiz. Sürdürülebilir bina ve sağlıklı yaşam alanında liderdirler. Yaklaşık 40 yıllık yayıncılık döneminden yaklaşık 8.000 makaleden oluşan DVD arşivlerini şiddetle tavsiye ediyorum. Tüm bunlar bir kuruştan daha az bir makale karşılığında mevcuttur. Bunu yenemezsin.